Kalkualtor zdolności kredytowej – badanie możliwości finansowych

Banki utrzymują się głównie z pożyczania pieniędzy, Więc dlaczego nie pożyczają ich każdemu, kto o kredyt się ubiega? To proste: do wypełnienia wniosku o pożyczkę zdolny jest każdy, ale do spłacenia zaciągniętego długu trzeba mieć zdolność szczególną.  To trochę żartobliwie ujęcie problemu mówi jednak o sprawie najważniejszej: zanim bank podpisze z nami umowę – sprawdzi czy dobrze rokujemy w kwestii spłaty zadłużenia.

Zdolność kredytowa klienta banku

Badanie zdolności kredytowej jest jednym z wymogów określonych w prawie bankowym państw należących do Unii Europejskiej, w tym również Polski. Zdolność kredytowa to nic innego, jak możliwość zwrócenia zaciągniętego kredytu w terminie zawartym w umowie wraz z należnymi odsetkami.

Sprawdzenia zdolności kredytowej prawo nie narzuca parabankom – instytucjom pozabankowym udzielającym kredytów, najczęściej tak zwanych chwilówek. To wydaje się być ułatwieniem, ale tak naprawdę to pozory. Badanie zdolności kredytowej zabezpiecza nie tylko interesy banku, który chce mieć pewność, że klient odda pieniądze. To również ważne dla bezpieczeństwa pożyczkobiorcy – bank da tylko tyle pieniędzy, o ile można bezpiecznie co miesiąc uszczuplić dochody rodziny. Sprawdzenie zdolności kredytowej umożliwia także dobór odpowiedniej raty kredytowej.

Badanie zdolności pożyczkobiorcy – kalkulator zdolności kredytowej online

Bank sprawdza zdolność kredytową poprzez analizę dokumentów dostarczonych przez klienta, na podstawie wywiadu z nim przeprowadzonego oraz zasięgając informacji w BIK – Biurze Informacji Kredytowej.
Zanim udamy się do banku możemy sami spróbować ocenić swoją zdolność kredytową wykorzystując kalkulator zdolności kredytowej online.

Dobre kalkulatory kredytowe nie proszą o dane osobowe z PESELEM ani numer telefonu. Wpisanie do kalkulatora informacji o dochodach miesięcznych, ilości osób we wspólnym gospodarstwie, stałych opłatach i zobowiązaniach pozwala uzyskać wiedzę na temat zdolności kredytowej wyrażonej w maksymalnej kwocie, którą bank nam może pożyczyć. Niejeden kalkulator zdolności kredytowej online ma odrębne funkcje dla obliczania zdolności różnego rodzaju kredytów oraz pokazuje wykaz banków, które mogą takich kredytów udzielić wraz z aktualnymi danymi dotyczącymi wysokości oprocentowania.

Należy pamiętać, że zdolność kredytowa obliczona w kalkulatorze online nie jest równoznaczna z pozytywną decyzją banku o udzieleniu kredytu!