Chcesz wziąć kredyt? Sprawdź, czy spełniasz wszystkie warunki

Ludzie biorą w dzisiejszych czasach kredyty na prawie wszystko. Remont starego mieszkania bądź kupno nowego, nowy samochód, wesele, telewizor czy wczasy w dalekich krajach. Wynika to po części z tego, że kredyty, w różnych formach, stały się dzisiaj szeroko dostępne. Jednak nawet dziś, wiele osób musi zdawać sobie sprawę z tego, że aby wziąć kredyt opiewający na większą sumę pieniędzy, należy spełniać pewne warunki.

Jednym z bardzo częstych powodów, dla których ludzie biorą kredyt, jest kupno mieszkania. Z racji tego, że ceny mieszań są dzisiaj dość duże, by nie powiedzieć, że wręcz zawrotne, kredyty mieszkaniowe opiewają na nie małe kwoty. Z tego powodu, aby dostać taki kredyt, trzeba po pierwsze wykazać się zdolnością kredytową. Jest ona ściśle związana z wysokością zarobków i mówi o tym, czy dana osoba jest w stanie dany kredyt spłacić.

Kiedy bank dojdzie do wniosku, że takową zdolność kredytową posiadamy, pozostaje jeszcze kwestia wkładu własnego. Przepisy wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego mówią, że musimy posiadać wkład własny w wysokości przynajmniej 20 procent wartości nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Jest to warunek, który bardzo wielu osobom uniemożliwia otrzymanie kredytu, nawet w przypadku gdy posiadają one zdolność kredytową. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem jest wstrzymać się z pożyczką, do czasu aż odłożysz odpowiednią sumę pieniędzy.

Wobec tego, jeśli zamierzasz wziąć kredyt, by sfinansować kupno wymarzonego mieszkania, musisz pamiętać, że istnieję pewne obostrzenia. Najważniejsze z nich to twoja zdolność kredytowa oraz wkład własny. Zadbaj o spełnienie tych warunków, a bank nie będzie Ci robił problemów przy udzielaniu pożyczki mieszkaniowej.