Czy oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zawsze stałe

Kredyt hipoteczny to jeden z większych kredytów, jakie można zaciągnąć w swoim życiu. Decyzja dotycząca wzięcia kredytu hipotecznego to decyzja wiążąca na nawet 30 lat. Jest to zatem coś naprawdę bardzo poważnego, wartego przemyślenia i dobrego oszacowania swoich możliwości finansowych.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Wstępna oszacowanie wysokości raty kredytu hipotecznego może zrobić każdy. Wystarczy w domu włączyć kalkulator kredytu hipotecznego online, który oblicza tego typu parametry. Nie jest to żadna wiążąca oferta ze strony banku. Daje jednak przynajmniej wstępne pojęcie o tym, jakie koszty generuje kredyt w skali miesiąca. Na jego wysokość mają wpływ różne parametry, takie jak na przykład oprocentowanie kredytu hipotecznego. Wpływa na nie między innymi marża banku, która jest stała i będzie niezmienna przez cały okres kredytowania – będzie dotyczył tego bardzo ważny punkt w umowie kredytowej. Drugi jego składnik to WIBOR, który może ulegać zmianom. Co może bardzo pozytywnie wpływać na obniżenie raty kredytu, lub niestety ją podwyższać.

Czy oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zawsze stałe

Jak zatem łatwo się domyślić, oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest stałe i może się zmieniać, czasami nawet na przestrzeni roku, jeżeli dużym zmianom podlega WIBOR, który jest ustalany przez Radę Polityki Pieniężnej. Dlatego właśnie banki podają parametr jakim jest RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co jest zatem pozytywne dla naszej raty za kredyt hipoteczny? Wynegocjowana niska marża oraz niski WIBOR – wtedy nasze raty mogą rzeczywiście być wyjątkowo atrakcyjne. Nie należy nastawiać się jednak na to, że zawsze będą tak niskie. W przypadku zmiany Wiboru, raty mogą ulec zwiększeniu nawet o kilkadziesiąt zł w przypadku małej kwoty zaciągniętego kredytu hipotecznego.