Czym jest umowa kredytowa online?

W dzisiejszych czasach pożyczki i kredyty internetowe nikogo nie dziwią. Stały się one powszechne, a więc korzysta z nich ogromna liczba osób. Umowa kredytowa online nie generuje nadmiernej ilości formalności, co przekłada się na sporą oszczędność czasu. Z pewnością zadowoli to tych, którzy potrzebują gotówki “na już” i nie mogą czekać kilkunastu dni na zweryfikowanie wniosku. Sporą zaletą jest fakt, że zwykle nie musimy zgłaszać się do oddziału pożyczkodawcy.

Formularz do uzupełnienia

Umowa kredytowa wymaga od nas uzupełnienia wniosku. W przypadku formularza internetowego musimy upewnić się, że korzystamy z bezpiecznej witryny. Sprawdźmy, czy strona posiada aktywne zabezpieczenia. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo danych powinno znajdować się na pierwszym miejscu. Korzystając z podejrzanych aplikacji narażamy się na ich przejęcie przez nieupoważnione osoby.

Zobacz jakie są najważniejsze elementy wniosku kredytowego.

Najrozsądniej jest korzystać z oficjalnych stron banków i pożyczkodawców prywatnych. Umowa kredytowa wymaga nie tylko podstawowych danych, takich jak np. imię, nazwisko, adres. Musimy także posiadać aktywny dowód osobisty, który będzie stanowił potwierdzenie naszej tożsamości. Trzeba podkreślić, że zdecydowana większość ofert dostępna jest dla osób od 18 roku życia, jednak w niektórych przypadkach trzeba posiadać ukończone 21 lat. Sprawdź również, jakie jeszcze dokumenty są potrzebne przy składaniu wniosku o kredyt.

Akceptacja wniosku

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy zostanie zaakceptowany wniosek o pożyczkę lub kredyt. Zwykle nie trwa to dłużej niż kilka dni roboczych. W niektórych przypadkach zgłoszenie może zostać rozpatrzone w ciągu kilku godzin. Umowa kredytowa zostanie nam dostarczona w formie elektronicznej na adres mailowy. Ważne jest to, aby nie nawiązywać współpracy z instytucją finansową “w ciemno”.

Musimy dokładnie przeanalizować warunki umowy. Jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy, to warto jest poprosić o pomoc kogoś, kto posiada większe doświadczenie. Dotyczy to w szczególności długiego okresu kredytowania.

Co powinna zawierać umowa kredytowa

Po akceptacji wniosku kredytowego bank przesyłam na umowę kredytową, może dostarczyć ją kurier, lub trzeba się udać do banku. Dopiero po jej podpisaniu, bank przeleje pieniądze na konto nasze, lub wskazanego w umie odbiorcy. Jakie jeszcze dane musi zawierać umowa? Przede wszystkim dokładne informacje dotyczące udzielenie oraz spłaty kredytu, między innymi:

  • koszt kredytu;
  • kwotę oprocentowania;
  • opłaty dodatkowe, takie jak marża, czy prowizja;
  • koszt  ubezpieczenia kredytu;
  • informacje o możliwości zawieszenie spłaty kredytu – karencja lub wakacje kredytowe.

Przed podpisaniem umowy, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami i danymi, które są w niej zawarte.