Czym kierować się wybierając kredyt hipoteczny?

W życiu przychodzi taki moment, kiedy stoi się przed koniecznością zakupu pierwszego mieszkania. W tym celu najczęściej zaciąga się kredyt hipoteczny. Trzeba jednak wiedzieć, że oferta kredyt kredytowi nierówny. Warto zatem wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny. Pomocny może być ranking kredytów hipotecznych, ale nie tylko.

Kredyt hipoteczny – jaki jest koszt

Analizując oferty kredytów hipotecznych szczególną uwagę zwrócić należy na całkowity jego koszt. Innymi słowy, sprawdzić należy ile dokładnie będzie trzeba do banku oddać. Pamiętać bowiem trzeba, że oprócz samego kapitału spłacić będzie trzeba także odsetki. Niektóre banki za udzielenie kredytu pobierają także prowizję. Dlatego tak ważne jest, aby przeanalizować szczegółowo oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Rata równa czy malejąca?

Zaciągając kredyt hipoteczny zastanowić należy się także nad tym, czy lepsza będzie rata równa czy malejąca. Jak można się domyśleć, rata równa to rata kredytu, która jest stała przez cały okres kredytowania. W przypadku raty malejącej jest nieco inaczej. Tam maleje wraz z upływem okresu kredytowania. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż na początku może być ona dużo wyższa w porównaniu z ratą równą. To jaką ratę wybrać zależy od nas samych. Zaletę raty równej jest to, iż można dokładnie planować budżet domowy. Zaletą raty malejącej jest to, iż wraz z biegiem lat miesięczne zobowiązanie będzie mniejsze.

By dokładnie obliczyć wysokość raty, którą będziesz spłacać, sprawdź kalkulator kredytu hipotecznego online.

Porównanie ofert banków

Na rynku funkcjonuje wiele banków, a każdy z nich proponuje własną ofertę kredytu hipotecznego. Czasem ciężko jest się w tym wszystkim połapać. Rozwiązaniem może być ranking kredytów hipotecznych. Bez problemu znaleźć można do w sieci. Dzięki rankingowi w łatwy i przystępny sposób porównać można różne oferty banków.

Dodatkowa oferta banku

Wiele banków wraz z kredytem hipotecznym oferuje swoim klientom także inne produkty bankowe w promocyjnych cenach bądź nawet bezpłatnie. Warto zwrócić na to uwagę. Może bowiem okazać, że wraz z kredytem będzie możliwość skorzystania z innych ofert na bardzo korzystnych warunkach.