Koszt kredytu hipotecznego w latach

Wszyscy, którzy chcą mieć własny dom lub mieszkanie w większości przypadków decyduje się na kredyt hipoteczny. To niezwykle popularne rozwiązanie kredytowe, które daje kredytobiorcom poczucie bezpieczeństwa. Koszt kredytu hipotecznego zawsze uzależniony jest od wielu różnorodnych czynników, a przed samą decyzją na pewno warto je wszystkie poznać.

Realny koszt kredytu hipotecznego

Realny koszt kredytu hipotecznego zwykle jest wyższy niż ten, który przedstawiają internetowe kalkulator kredytu hipotecznego. Warto poznać wszystkie składowe kredytu, by nie czuć się rozczarowanym. Niestety, ale wiele osób, które decyduje się na kredyt nie zna podstawowych zasad rządzących wysokością rat kredytowych, marżą i innymi składowymi, które mają wpływ na wszystkie koszty kredytu. Jakie czynniki wpływają na całkowity koszt kredytu hipotecznego, są to:

Choć często nie do końca każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednym z głównych czynników wpływających na koszt kredytu jest okres spłat kredytu. Nie zawsze bowiem wydłużenie czasu spłaty kredytu wpływa na obniżenie jego ogólnego kosztu. Kredytobiorca co prawda spłaca niższe raty, ale do kredytu dokłada więcej.

Sprawdź, co brać po uwagę obliczając koszt kredytu hipotecznego.

Czas spłaty kredytu, a koszt kredytu hipotecznego

Jak już wspomniano, na koszty kredytu hipotecznego ma również znaczący wpływ czas, przez który planujemy dany kredyt spłacić. Trzeba też mieć na uwadze pewne przepisy prawa, które regulują maksymalny okres kredytowania. I tak zgodnie z tzw. „Rekomendacją S”, polskie banki nie powinny udzielać kredytu hipotecznego na okres dłuższy niż 35 lat. Na pewno też ogólne, niższe koszty zapłacą te osoby, które zaciągnęły kredyt rozłożony na krótszy okres czasu. Krótszy czas spłaty kredytu niestety wiąże się też ze spłacaniem miesięcznie wyższych rat kredytu. Z kolei takie działanie może w efekcie zablokować drogę potencjalnego kredytobiorcy z tzw. niską zdolnością kredytową do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jak widać na samą zdolność kredytową też ma wiele czynników.