Kredyt budowlany – co warto wiedzieć

Kredyt budowlany to bez wątpienia bardzo dobra usługa bankowa. Potwierdzi to chyba gros osób, bo i spory odsetek Polaków korzysta z kredytów czy innych pożyczek. Jest to rodzaj kredytu hipotecznego, celowego który umożliwia nam zrealizowanie zaplanowanej inwestycji.

By starać się o kredyt budowlany, trzeba posiadać, tak jak w przypadku innych kredytów hipotecznych, odpowiedni wkład własny. W tym wypadku jednak, nie może stanowić go nie istniejąca nieruchomość. Dlatego też jako wkład własny można uznać między innymi działkę budowlaną, oraz zakupione wcześniej materiały budowlane i wykończeniowe. By bank uznał je przy udzielaniu nam kredytu, trzeba wkład własny odpowiednio udokumentować.

Kolejną kwestią jest posiadania odpowiedniej wiarygodności i zdolności kredytowej. Są one niezbędne by bank udzielił nam finansowania. Dlatego też po złożeniu wniosku kredytowego, musimy poczekać aż bank dokona dokładnej analizy naszych możliwości finansowych. W tym procesie brany są pod uwagę takie czynniki jak:

  • miesięczne dochody przypadające na gospodarstwo domowe,
  • ilość osób zarabiających,
  • miesięczne wydatki,
  • inne istniejące zobowiązania finansowe, np. zaległości na karcie kredytowej lub debetowej.

Zdolność kredytową możesz również wstępnie sprawdzić samemu korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.

Niezwykle istotną kwestią jest również wybór samego kredytu budowlanego. W tym celu można poszukać pomocy doradcy kredytowego lub też obliczyć wszystko samemu. Oczywiście by móc to zrobić szybko i sprawnie warto korzystać z dostępnych online kalkulatorów kredytowych. Są to narzędzia, które dzięki specjalnym algorytmom umożliwią Ci obliczenie:

Więcej na ten temat znajdziesz jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego.

Zaciągnięcie kredytu budowlanego to bardzo dobra opcja dla osób, które marzą o własnym domu. Szczególnie, że w obecnej dobie buduje się i szybciej, i łatwiej, niż przed laty. Zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych oraz nowych materiałów budowlanych robią swoje.