Mieszkanie za pożyczone pieniądze

Mieszkanie to jedna z najdroższych inwestycji, jakie człowiek ponosi w życiu. Ale z drugiej strony jest to inwestycja w wymarzoną przyszłość. Dlatego też wiele osób nie mogąc kupić go za własne pieniądze, decyduje się na zakup w systemie kredytowym. No i tutaj oczywiście w grę wchodzą kredyty hipoteczne.

Ze względu na to, na jak duże kwoty są udzielane, wymagają też specjalnego zabezpieczenia dla banku, którym staje się hipoteka. No i to od niej te kredyty biorą swoją nazwę.

A w którym banku kredyt na mieszkanie udzielany jest na najkorzystniejszych warunkach? Właściwie to nie ma odpowiedzi, która przez długi czas byłaby jedyną prawdziwą. Dynamika sytuacji gospodarczej sprawia, że polityka udzielania kredytów też ciągle się zmienia. To, że dzisiaj jeden bank oferuje kredyt na mieszkanie na najlepszych warunkach nie oznacza, że za miesiąc jego oferta wciąż będzie najatrakcyjniejsza. Skąd więc człowiek ma wiedzieć, gdzie w danym momencie oferta jest najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie przynosi ranking kredytów hipotecznych. Ale nie ten sprzed roku, czy nawet dwóch miesięcy. Co miesiąc ranking kredytów hipotecznych jest bowiem aktualizowany. I tylko ten bieżący jest najlepszym do podjęcia decyzji.

Decydując się na kredyt, należy też pamiętać o konieczności wkładu własnego, który też rożni się w kolejnych bankach. Jego wielkość może też mieć ważny wpływ na podjęcie decyzji. No i jeszcze jest kwestia rat. Bo o ich wysokości decyduje wiele czynników, w tym czy mają być to raty stałe, czy malejące. O wyborze systemu spłaty decyduje właśnie inwestor. Przy ratach stałych comiesięczne zobowiązanie przez cały czas jest identyczne. Raty malejące natomiast zmniejszają się wraz z każdym miesiącem.