Raty dla kredytu hipotecznego

Polacy, potrzebując dużej kwoty pieniędzy, na przykład na zakup mieszkania, domu lub działki, bardzo często decydują się na rozwiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny. Instytucje finansowe, takiej jak banki i SKOKi mają w ofercie bardzo atrakcyjne produkty kredytowe, w przypadku których spłata jest zabezpieczona właśnie w postaci hipoteki. Im wyższa wartość nieruchomości, która stanowi gwarancję wypłacalności, tym większa może być nie tylko wysokość potencjalnego kredytu hipotecznego, ale również rosną szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.


Decydując się na kredyt hipoteczny należy dokładnie zapoznać się ze szczegółowymi warunkami umowy kredytowej. W dokumencie tym znajduje się bowiem wiele istotnych informacji, które pozwalają nam porównać między sobą oferty kredytowe różnych banków. Warto zwrócić uwagę nie tylko na:

Specjalne ubezpieczenie kredytu może zabezpieczyć nas na przykład w sytuacji utraty źródła dochodu. Dzięki takiej usłudze uda nam się uniknąć, przynajmniej przez jakiś czas, zajęcia nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki.

Kolejnymi istotnymi punktami umowy są: sposób zabezpieczenia kredytu (jest to przede wszystkim hipoteka) oraz ten fragment umowy kredytowej, który opisuje szczegółowo sposób spłaty. Wyszczególnione są tam terminy płatności poszczególnych rat. Raty również mogą mieć różną formę. Należy zwrócić uwagę, czy formą spłaty jest rata stała czy rata malejąca. W tym drugim przypadku, im mniej zostało do spłaty, tym mniejszą kwotę należy co miesiąc wpłacić na konto banku. Jeśli kredytobiorca wybierze opcję raty stałej, to jej wysokość nie zmienia się przez cały okres trwania umowy kredytowej. Wybór formy rat powinien być bardzo dobrze przemyślany, aby uniknąć utraty płynności finansowej.

Te wszystkie czynniki mają wpływ na całkowity koszt zaciąganego zobowiązania, dlatego też warto przyjrzeć się ofercie bankowej by nie wpakować się zbyt drogi kredyt hipoteczny. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego powinna być bardzo dobrze przemyślana, a najlepiej skonsultowana z profesjonalnym doradcą kredytowym.