Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wiele banków w swojej ofercie ma wakacje kredytowe. Co to właściwie jest, na czym polegają i kiedy można je uzyskać? W naszym mini poradniku odpowiemy na te pytania.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Przy długich kredytach (hipotecznych, samochodowych) czasami zdarza się, że klient ma problemy ze spłatą raty w określonym terminie. W takiej sytuacji można skorzystać z wakacji kredytowych, czyli odroczyć ratę. Pozwala to na złapanie oddechu finansowego. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie, niż opóźnienie w spłacie raty. Bank docenia lojalność klienta, opóźnienie nie jest odnotowywane w BIK.

Zobacz jakie są raty kredytu hipotecznego.

Ile trwają wakacje kredytowe?

Czas trwania wakacji całkowicie zależy od indywidualnej polityki banków. Jedne umożliwiają odroczenie jednej raty w roku, inne pozwalają skumulować kilka rat, ale można to zrobić tylko raz w okresie spłacania kredytu.

Zobacz, jak czas spłaty kredytu wpływa na jego całkowity koszt.

Warunki udzielenia wakacji kredytowych zawsze określone są w umowie kredytowej. Ona też określa termin zgłoszenia wniosku. Najczęściej jest to 2 tygodnie przed upływem terminu zapłaty raty. Zgodę dostają klienci, którzy do tej pory regulowali raty miesięczne. Czasami banki stosują mniej rygorystyczne warunki w przypadku klientów, którzy stracili pracę lub zapadli na długotrwałą chorobę. Wymogiem może być jednak spłacanie rat odsetkowych.

Osoby, które otrzymały dodatkowe fundusze, chcą wcześniej spłacić swoje zobowiązanie, warto jednak sprawdzić, czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca.

Ile to kosztuje?

Wakacje kredytowe nie są anulowaniem raty, a jedynie odroczeniem jej spłaty w czasie. W zależności od regulaminu lub indywidualnych ustaleń odroczona rata może być doliczona do pozostałych w jednakowej wysokości, wtedy raty miesięczne wzrastają. Inną opcją jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że wakacje kredytowe pociągają za sobą wzrost kosztu kredytu, bo oprocentowanie za opóźniony kapitał zostanie obliczone na nowo. Warto wcześniej dowiedzieć się o te dodatkowe koszty, bo alternatywnym rozwiązaniem może być pożyczka od najbliższych i zadecydowanie będzie tańsza.