Czego wymaga kredytodawca? Co trzeba przygotować?

Jeśli chcemy zdecydować się na zaciągnięcie kredytu musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to związane z koniecznością przygotowania się na żmudny proces starania się o kredyt, który w wielu bankach wymagać będzie spełnienia licznych formalności. Nim uda się nam uzyskać kredyt będziemy musieli przygotować się na całą, długą fazę załatwiania spraw formalnych.

Dokumentacja jaka będzie trzeba przygotować jest bardzo istotna, ponieważ każdy kredytodawca nim wyda dla nas pozytywną decyzję co do udzielenia kredytu na pewno będzie chciał wcześniej bardzo dokładnie nas sprawdzić. Wiele jest czynników, które mają znaczenie przy udzielaniu decyzji kredytowej, zazwyczaj każda instytucja udzielająca kredytów będzie sama decydować o tym jakie będą dokładnie warunki udzielania kredytu.

Czego może wymagać kredytodawca?

Przede wszystkim będzie wymagał posiadania dochodu. Bez tego nie będzie szans na uzyskanie żadnego kredytu. Instytucje bankowe nie działają bowiem jako instytucje charytatywne i nie ma co oczekiwać, że otrzymamy kredyt od nich bez gwarancji, że takie zobowiązanie będzie potem przez nas spłacane. Jeśli ktoś nie daje gwarancji spłaty kredytu nie ma szans na jego uzyskanie. To co warto podkreślić to między innymi to, że bank będzie liczył ta zdolność kredytową z zapasem.

Dlatego nawet jeśli nam się wydaje, że możemy spłacać przykładowo 1000 złotych raty kredytu można się spodziewać, że bank da nam kredyt z ratą nie większa niż 700 złotych. To czego będzie wymagał od nas kredytodawca to również wyraźne udokumentowanie tego dochodu. Najlepiej oceniany będzie zawsze dochód z umowy o pracę, która zawarta jest na czas określony. Inne dochody maja zazwyczaj mniejsza wartość, ponieważ te dochody nie są traktowane przez bank jako gwarancja ich stałości.

Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że kredytodawca będzie oczekiwał przedstawiania naszych wydatków i opisania całej sytuacji rodzinnej związanej między innymi z tym jak dużo osób mieszka pod wspólnym dachem, czy są dzieci, czy mamy stan wolny czy małżeński, czy mieszkanie jest własnościowe. Na tej podstawie również oceniana będzie zdolność kredytowa. Oprócz tego kredytodawca będzie wymagał również zgody na sprawdzenie naszej osoby w rejestrach długów i rejestrach kredytowych, by ocenić czy do tej pory nie mieliśmy problemów ze spłata kredytów. Zawsze sprawdzane jest to, czy nie posiadamy w danym momencie innych kredytów. Jeśli tak ich raty bezpośrednio zmniejszają nasza zdolność. Do starania się o kredyt zawsze trzeba się więc dobrze przygotować sprawdzając jakie oczekiwania wobec nas może mieć bank.

Zostaw odpowiedź