Wkład własny nie zawsze w formie gotówki

Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, pamiętaj, ze bank będzie wymagał wkładu własnego. Dla niektórych wydaje się to warunkiem nie do spełnienia. Podpowiadamy jak poradzić sobie z tym problemem oraz jakie formy może mieć wkład własny.

Co to jest wkład własny?

Komisja Nadzoru Finansowego narzuciła bankom obowiązek wymagania wkładu własnego w wysokości 20%. Generalnie nie jest to złe rozwiązanie, bo zmniejsza kwotę zadłużenia i związane z tym dodatkowe koszty.

Problem polega jednak na tym, że niektórzy mażąc o własnym mieszkaniu lub domu nie zawsze dysponują wystarczającą gotówką, z reguły jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Niektóre banki oferują kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości 10 lub 15%. Niestety jest to rozwiązanie droższe, ponieważ wymaga wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego. Pobierane jest ono do momentu osiągnięcia minimalnego progu 20%.

A co w sytuacji kiedy nie stać nas na takie koszta? Sprawdź w artykule, Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego.

Wkład własny nie musi mieć zawsze formy gotówkowej. To jest dobra informacja dla kredytobiorców, którzy nią nie dysponują. Jaką moze mieć on formę?

Co może stanowić wkład własny?

Wkładem własnym może mieć różne formy, może to być:

  • wcześniej zakupiona działka budowlana,
  • darowizny od rodziny potwierdzone aktem notarialnym,
  • wpłaty na rzecz dewelopera,
  • inne mieszkanie własnościowe, np. te w którym mieszkamy.

Możliwości jest wiele i trzeba wybrać tą najbardziej opłacalną pamiętając, że wyceny nieruchomości dokonuje rzeczoznawca bankowy. I to od tej wyceny wyliczany jest wkład jaki należy uiścić. Wkładem własnym nigdy nie może być jednak inny kredyt.

Zobacz co warto wiedzieć o kredycie budowlanym.

Wkład własny trzeba zawsze udokumentować, może być to potwierdzenie dokonania przelewu gotówkowego. Inną formą jest faktura potwierdzająca zakup materiałów budowlanych lub akty notarialne potwierdzające własność nieruchomości.